Як зробити будинок безпечним для малюка?
Турботливі батьки в очікуванні дитини затівають ремонт, реорганізують простір. Але всі інтер'єрні зміни зазвичай стосуються глобальних речей: кольору стін, меблювання, призначення приміщень. А що з перевіркою будинку на «безпеку для ходунка»?
Без шуму і пилу
Якщо глобальний ремонт в квартирі або дитячої до народження малюка у ваші плани не входив, то він і не потрібен. Просто перевірте комунікації: переконайтеся, що вікна, двері, системи опалення, водопровід і вентиляція в повному порядку.
Подивіться на будинок очима дитини
Сучасна квартира сповнена небезпек для дитини, ледь почав ходити: побутова хімія під ванною або кухонною мийкою, гострі кути меблів, колючі і ріжучі предмети в нижніх ящиках кухні — все врахувати, звичайно, дуже складно, але можливо.
Порада: Встаньте на карачки і пройдіться по всьому будинку. Так ви легко знайдете всі потенційно небезпечні для маленького дослідника місця. В першу чергу малюків приваблюють яскраві, блискучі і рухомі деталі.
Додайте меблів безпеки
Малюк, який тільки почав ходити, постійно втрачає рівновагу — великий ризик забитися про кут меблів. Так, сучасна дитяча меблі виготовляється з скругленим краєм, але ваша дитина буде пересуватися по всьому будинку. Тому накладки на кути кухонного столу, комода і інших потенційно небезпечних предметів не зашкодять.
Одна з основних небезпек для дитини – нестійка меблі. Тому, якщо існує ймовірність, що тумбочка, етажерка або полку можуть перекинутися, їх потрібно як слід закріпити.
Порада: Все, що ви планували повісити коли-небудь потім», — вішайте на стіну зараз. Час прийшов.
Щоб дитина, загравшись, не впав зі дорослого ліжка, можна використовувати спеціальний «бар'єр безпеки». Він являє собою каркас з м'якого пластику з натягнутою сіткою або дерев'яний бортик, який легко фіксується під матрацом (дорослого ліжка) і також легко знімається по мірі дорослішання дитини.
Бортики знадобляться і підрослим дітям — приблизно до школи краще, якщо дитина буде спати на ліжку з обмежувачем.
Блокіратори на допомогу
В силу цікавості маленькі непосиди часто хапаються за всі доступні ручки, тягнуть ящики шаф — це теж небезпечно. Тому якщо дверцята і ящики замикаються на ключ, краще тримати їх закритими. В іншому випадку ситуацію врятує спеціальний блокіратор для дверей: він або закріплює ручку, або не дозволяє висунути ящик. На голову дитині гарантовано не звалиться важка каструля або відкрита пачка макаронів.
Порада: Необов'язково купувати окремі моделі фіксаторів на кожен тип відкриваються механізмів. Є і універсальні моделі, які підійдуть і для холодильника, і для відкидних дверцят, і для висувних ящиків, хоча їх ціна в кілька разів перевищує вартість спеціалізованих. Наприклад, власники, які складаються з двох «ґудзиків», сполучених пластиковою стрічкою.
Електрика
Небезпечні електроприлади — ховаємо на недоступну для дитини висоту. Привчайте себе не залишати малюка одного поруч з працюючим обігрівачем, вентилятором або праскою. Якщо який-небудь прилад знаходиться на підвищенні, стежте, щоб шнур не звисав.
Штепсельні розетки слід затикати спеціальними безпечними заглушками, щоб дитина не мав можливості що-небудь всунути всередину.
У проводів ні в якому разі не повинно бути порушень ізоляції, а ще краще щільно прокласти їх по плінтусу з допомогою спеціальних сил — щоб вони міцно трималися і не відходили, так як малюк може елементарно зачепитися і спіткнутися. Якщо мова про бра зі звисаючим по стіні шнуром, то (якщо немає можливості зробити приховану проводку) вирішіть питання за допомогою стінових панелей.
Ворота для сходів і внутрішніх і вхідних дверей
Навіть у невеликій квартирі обов'язково є кілька дверей, і якщо одна з них різко закриється від протягу, може сильно затиснути пальці. Щоб уникнути таких ситуацій придумано два види пристосувань. Перше — спеціальний амортизатор-блокіратор, який необхідно розташувати на боковині двері: блокувальник не дозволить їй повністю закритися. Друге — це так званий фіксатор положення, розташований на підлозі і запобігає будь-якому руху дверей.
Ще одна корисна річ — ворота безпеки для дітей на сходи. Вони нагадують манеж і встановлюються враспор в дверний отвір, тим самим обмежуючи пересування дитини. Такі «ворота безпеки» бувають декількох видів: відкриваються тільки в одну або в обидві сторони, різної висоти і ширини, що укладаються в цілі блоки на зразок того ж манежу. До речі, такими дверцятами зручно також обмежувати доступ малюка або навіть тварин не тільки до сходів, але і будь-яких інших приміщень.
Вікна і балкон
Безпечна для дітей квартира передбачає особливе ставлення до таких привабливим для малюків вікон. Москітна сітка найчастіше має ненадійне кріплення і не витримує ваги навіть маленької дитини. Кращий варіант — ніколи не відкривати вікно або балкон навстіж, поки дитина не підросте до свідомого віку.
Щоб допитливий, уважний малюк не почав відкривати вікно сам, візьміть на замітку віконні профілі зі спеціальними знімними ручками або замками на рамах, які блокують відкриття вікна: тоді дитина взагалі не зможе відкрити механізм без вашого відома. Нещодавно у одного виробника вікон я знайшла моделі, оснащені звуковою системою: вони сповіщають батьків при відкритті вікна.
Порада: Поки дитина маленька і настирний, раджу також підняти з підлоги довгі штори і прибрати шнури від жалюзі: малюку обов'язково буде хотітися за них потягнути, що загрожує відірваними жалюзі або падінням карнизом. Та й меблі, з якої легко дістатися до підвіконня, від вікна на час краще відсунути.
Ванна
Різні креми, парфумерія і косметика (як і побутова хімія) незмінно притягують дитини яскравою упаковкою. Весь вміст діти звикли пробувати на смак, тому бульбашки і пляшечки зберігаємо в закритих шухлядах і шафах — це нескладно, якщо продумати правильну систему зберігання у ванній.
Також ні в якому разі не залишайте підключеними електричні прилади — фен або електробритву: у ванній вони подвійно небезпечні.
На дно ванни покладіть спеціальний гумовий килимок проти ковзання, який вбереже дитину від падіння. Щоб малюк випадково не додумався пограти водичкою в унітазі, існують замки-блокатори для кришки унітазу.
Кухня
Сама основна небезпека для дитини в кухні — плита. Але питання випадкового доступу до гарячої конфорці вирішує екран. На жаль, вбудовані дитячі замки на кухонних приладах (регулятори за принципом «натисни, щоб повернути, поверни») сучасних дітей вже не зупиняють — раджу все ж придбати додатковий запор як мінімум для духової шафи та захисні ковпачки на ручки.
Підлогове покриття на кухні — ще одне джерело небезпеки. Неслизьке, з можливістю частого прибирання: краще всього під ці завдання підходить неполірований керамограніт або фактурний вид лінолеуму. Тканинні килимки (які легко прати, але про які легко затнутися) на час краще прибрати на антресолі. Якщо у вас делікатне покриття в кухні і плями брокколі, присохшая каша на підлозі можуть нервувати, ситуацію на час «разлетающегося по кухні пюре» вирішує килимок поліпропіленовий з колекції для ванної кімнати (продається метрами): чистити просто, викинути, коли дитина підросте, — не шкода.
Порада: Найкраще мати в квартирі таке приміщення, куди для дитини доступ буде закритий в принципі. Це може бути навіть комора. Туди відправляємо аптечку з ліками, документи, побутову хімію для прибирання та інші речі, що представляють загрозу для малюка. Або навпаки.
Зовсім не хочеться, щоб дитина тільки й чув від батьків слово «не можна», в якій би кут квартири він не пішов і до чого б не доторкнувся. І, зрозуміло, підстелити соломку скрізь —навряд чи можливо. Але навіть ці нескладні поради допоможуть вам створити відносно безпечний будинок для дитини, а вашому малюкові — рости без левової частки травм.