Гикавка у новонароджених після годування
Гикавка у новонароджених зустрічається досить часто. Щоб зрозуміти чому вона виникає у немовляти і чи варто турбуватися про його здоров'я, давайте згадаємо, що таке гикавка. Між грудною кліткою людини і черевною порожниною є особлива дихальний м'яз – діафрагма. Коли ми вдихаємо, вона плавно піднімається, коли видихаємо – опускається.
Гикавка - це раптові скорочення діафрагмальної м'язи при її роздратуванні, це відбувається рефлекторно. У ранньому віці діафрагма дуже чутлива до різних подразників, так як нервова система у малюка ще не зріла. Тому у новонароджених гикавка буває досить часто, це абсолютно нормальний процес для немовляти. З часом, це, звичайно, проходить.
Найчастіше гикавка у новонароджених виникає після годування. Безпосередньо під діафрагмою знаходиться шлунок, і при його розтягуванні може виникнути подразнення діафрагми. В основному це трапляється через переїдання, або заковтування великої кількості повітря під час смоктання грудей або пляшечки.
Якщо порівнювати грудне і штучне вигодовування, то у дітей на штучному вигодовуванні гикавка спостерігається частіше як раз із-за заковтування великої кількості повітря при годуванні. Шлунок сильно перераздувается. Але схожі проблеми можуть бути і в дітей на ГВ, якщо новонароджений неправильно прикладається до грудей. Тому ми просимо матусь звертати увагу на те, чи часто дитина гикає після годування грудьми, це може бути індикатором неправильного прикладання.
Так само часта гикавка, за словами експерта, може виникати з-за здуття живота, при патології шлунково-кишкового тракту чи нервової системи. Крім того, причиною гикавки у новонародженого можуть стати сильні емоції, наприклад, страх або радість, а також різка зміна температури.
Що робити при гикавці у новонароджених
Для початку потрібно зрозуміти причину гикавки. Якщо новонароджений ковтнув багато повітря, треба допомогти його відригнути.
Варто взяти дитину на руки і потримати стовпчиком мінімум 15 хвилин, що б зайвий повітря відійшов. Якщо проблема з переїданням, теж потрібно тримати дитини після годування стовпчиком, так харчової грудку швидше просунеться. При здутті живота, який також є дуже частою проблемою у новонароджених і може стати причиною гикавки, так як перераздутые петлі кишечника тиснуть на діафрагму, насамперед допомагають масаж животика, тепло на живіт, застосування газовідвідної трубочки, коштів на основі симетикона. Кропова вода відноситься до засобів недоказовою медицини, я застосовувати їх не рекомендую, так як ефективність їх сумнівна. Те ж саме можна сказати і про пустушки з сиропом. Якщо об'єктивно причину гикавки знайти не вдається, мамі варто запропонувати дитині груди або трохи води, якщо дитина на штучному вигодовуванні.
Профілактика гикавки у новонароджених
Як ми вже відзначили, головні причини гикавки новонароджених після годування – це переїдання і заковтування великої кількості повітря. Тому важливо не допускати переїдання. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, то це годування за вимогою, але потрібно розуміти, що не кожне занепокоєння дитини - це обов'язково бажання поїсти. Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то потрібно строго дотримувати встановлену норму в їжі. Слідкуйте за правильним прикладанням новонародженого до грудей. Після годування обов'язково потримаєте дитини стовпчиком.
Для профілактики підвищеного газоутворення і полегшення відходження газів у малюка, частіше викладайте його на животик, робіть масаж животика. Намагайтеся уникати зайвих стресів і хвилювань.
Взагалі, гикавка у новонародженої дитини вважається абсолютно нормальним явищем. Правда, тільки в тому випадку, якщо вона короткочасна і не викликає хворобливих відчуттів або дискомфорту.
Якщо гикавка систематична і до того ж часта, а всі заходи виявляються неефективними, необхідно скористатися допомогою спеціаліста, який встановить причини і лікування цієї недуги.