Коли закінчувати грудне вигодовування?
Грудне вигодовування – найкращий вид вигодовування дитини, тому що цей вид запропоновано самою природою. Ми любимо своїх дітей і тому годуємо їх молоком.
Але до якого часу потрібно годувати дитину грудьми?
Це питання задають практично всі мами-годувальниці. В інтернеті та літературі існує багато думок на цей рахунок.
Вишукуючи інформацію з питання відлучення від грудей, ми стикаємося з точкою зору психологів, педіатрів, мамологів, дієтологів, лікарів-стоматологів, і рекомендації цих фахівців не завжди йдуть в ногу один з одним. При цьому в кожній рекомендації вузьких спеціалістів є раціональне зерно. Кого ж слухати? Спробуємо розібратися в цьому питанні.
Всі фахівці згодні в одному: крім грудного молока до 6 місяців у дитини іншого живлення бути не може! Молоко повністю забезпечує всі потреби малюка. Це означає, що навіть соки, компотики, супчики і будь-яка інша доросла їжа до 6 місяців дитині не потрібна, йому буде важко впоратися з нею.
Але ось, нарешті, нам виповнилося пів-року! Чи означає це, що тепер малюк може їсти все підряд – звичайно ж ні! Ми тільки починаємо знайомити організм дитини з новими продуктами. Дитині потрібні зовсім інші сили і можливості, щоб переварити кашки, супчики і т. д. Означає все це потрібно робити поступово!
Підсумок:
1. Перший період – до 6 міс – виключно грудне вигодовування
2. Другий період – з 6 міс до 1 року – грудне вигодовування залишається основним видом їжі дитини, а прикорм (доросла їжа) носить ознайомлювальний характер.
Про те, як вводити прикорм без шкоди для грудного вигодовування, враховуючи рекомендації все тих же фахівців, ми поговоримо у відповідному розділі.
Що відбувається далі? Дитина росте, вже пересувається самостійно, енергетичні витрати зростають з кожним днем, відповідно зростають і потреби. В чому? В вітамінах, мікроелементах, поліненасичених жирних кислотах та інших дуже корисних інгредієнтів. Зростає і допитливість малюка, йому цікаво все, що його оточує, він пізнає світ і через «дорослі» продукти в тому числі. Тому прикорм після року виходить на перший план. Спочатку ми дитину познайомили, а тепер намагаємося нагодувати. Чи можна після року зовсім прибрати грудне вигодовування? А чи потрібно? Адже дитині ще так необхідний контакт з мамою! Та й імунологічна підтримка молока як і раніше має величезне значення.
Підсумок:
1. Перший період – до 6 міс – виключно грудне вигодовування
2. Другий період – з 6 міс до 1 року – грудне вигодовування залишається основним видом їжі дитини, а прикорм (доросла їжа) носить ознайомлювальний характер.
3. Третій період – з 1 року до 1,5 років – Страви прикорму поступово виходять на перший план у харчуванні дитини, але грудне вигодовування залишається протягом дня між прийомами «дорослої» їжі, а також вранці, перед сном і вночі.
Після 1.5 років і до 2 років у більшості (не у всіх) жінок відбувається згасання лактації. Молока стає менше, але за складом воно стає схожим на молозиво (найбільш цінне молочко). Ось тому рекомендований термін вигодовування грудьми – 2 роки. Зверніть увагу, що ВООЗ рекомендує зберегти ГВ до 2 років.
Підсумок:
· Перший період – до 6 міс – виключно грудне вигодовування
· Другий період – з 6 міс до 1 року – грудне вигодовування залишається основним видом їжі дитини, а прикорм (доросла їжа) носить ознайомлювальний характер.
· Третій період – з 1 року до 1,5 років – Страви прикорму поступово виходять на перший план у харчуванні дитини, але грудне вигодовування залишається протягом дня між прийомами «дорослої» їжі, а також вранці, перед сном і вночі.
· Четвертий період – від 1.5 років до 2 років – Скорочення годування груддю до припинення лактації. Основний вид вигодовування «дорослі» дитячі страви прикорму.
При такому режимі годування дитини і мама, і малюк зустрінуть на своєму шляху мінімум проблем, як медичних, так і психологічних.
Які проблеми можуть бути?
· Проблема поганого розвитку зубів (як молочних, так і постійних), раннього карієсу.
Коли у дитини прорізалися зуби, їм потрібна навантаження(!), тобто дитина повинна вчитися жувати. Інакше формування постійних зубів буде порушено. Та й молочні зубки можуть псуватися, не відчуваючи навантаження. Всі стоматологи зі мною погодяться.
Це стосується тих мам, яким складно готувати страви прикорму дитині. Прикриваючись ГВ, вони часто пояснюють, що малюк крім грудей нічого не хоче брати в рот, давитися і т. д. (ми говоримо про здорову дитину, коли дитина хвора, така поведінка зрозуміло).
А як дитина навчитися жувати і ковтати шматочки, якщо його ніхто цьому не вчить?
· Проблеми молочної залози.
Щоб молочна залоза не постраждала, згасання лактації повинно бути поступовим. Ось тут, ми абсолютно згодні з мамологами! Молочна залоза – орган-мішень. Вона дуже чутливо реагує на рівень гормонів. А лактація, як відомо, гормональний процес. Можна ігнорувати рекомендації онкологів-мамологів?
Відповідь очевидна – ні.
Тому екстрене припинення лактації – не наш метод(!), тільки поступове. І не важливо, в якому терміні! Ми з Вами розібрали рекомендовані терміни годування груддю, але існують ще причини (соціальні, медичні та інші), які не дозволяють мамі годувати грудьми стільки, скільки вона, може, й хотіла б годувати дитину. У будь-якому випадку, відлучення від грудей повинно бути поступовим (за винятком екстраординарних ситуацій). Але в цих ситуаціях консультування у мамолога є обов'язковою процедурою.
· Порушення травлення.
Не можемо оминути і рекомендації дієтологів.
Є два погляди на харчування годуючої мами: один – жорстка дієта, другий – відсутність обмежень. Що ж кажуть фахівці? Харчування мами повинне бути різноманітним, якщо це не заважає розвитку здорового малюка (ситуація з атопічним дерматитом). Тобто певний відсоток мам змушені «сидіти» на суворій дієті до тих пір, поки вона годує грудьми.
Введення прикорму теж часто йде всупереч рекомендаціям дієтологів – внаслідок: порушення травлення (не природжена і не спадкове). Дуже цікаво, що порушення травлення можуть спостерігатися як у дітей, яким вводили прикорм рано і «неправильно», так і у дітей довгостроково перебувають на ГВ, але яким вводили прикорм несвоєчасно і теж «неправильно»!
Введення прикорму – процес складний і навіть можна сказати індивідуальний.
· З боку психологічного розвитку дитини теж можуть бути проблеми при некоректній поведінці матері.
Годувати грудьми довго – дуже добре! Гасло психологів і консультантів по ГВ. Але певні проблеми можуть виникнути і тут.
Дитина, надмірно прив'язаний до маминих грудей, буде зазнавати труднощів при соціалізації, рости несамостійним.
Коли ж ми починаємо замислюватися про відлучення дитини від грудей? Трохи історії. У давнину церква рекомендувала відлучати від грудей після трьох постів – один Великий і два Успенські або, навпаки, один Успенський і два Великих, залежно від дати народження дитини. Це відповідає сучасним поглядам – відлучення від грудей не раніше 6 місяців!
Жорстких вікових рамок за відлучення від грудей не існує. Цей процес індивідуальний. Оптимальний вік – це 1,8 – 2,2 року. Для того, щоб малюк відлучився до цього терміну, починати поетапне відлучення слід вже в 1-1,5 року малюка. Верхня межа відлучення від грудей 2,7 – 3 роки. Але, перш за все, потрібно орієнтуватися на себе і своєї дитини
, Якщо у мами є бажання і можливості годувати дитину до 3 років (не нехтуючи порадами фахівців, про яких ми говорили вище: правильно та своєчасно вводити страви прикорму, періодично проходити обстеження у мамолога, розставити пріоритети вигодовування, а не йти на поводу у моди, враховувати рекомендації психологів по вихованню малюків (особливо хлопчиків)) – це чудово! Можна аплодувати стоячи такий мамі!
Але якщо такої можливості немає, або мама просто втомилася від жорсткої дієти, або їй потрібно виходити на роботу або....,або...., або.... Причин може бути дуже багато. Це зовсім не означає, що вона погана мати!
Просто потрібно допомогти їй завершити грудне вигодовування без шкоди для здоров'я.
Всі фахівці зійшлися в одному – відлучення дитини від грудей краще починати або ранньою весною, або вже восени.
Тому, виділимо кілька пунктів, які допоможуть Вам зрозуміти, коли варто починати процес.
· Ви виснажені морально і фізично, грудне вигодовування не приносить задоволення, після кожного годування Ви відчуваєте себе спустошеною і втомленою – можливо це ознаки інволюції або згасання лактації. Безумовно, для початку, варто поговорити з консультантом по ГВ, який допоможе Вам розібратися в причинах такого стану, допоможе налагодити лактацію. Якщо робота не буде ефективною – швидше за все дитині пора кидати груди.
· Якщо в житті дитини настають зміни – похід в садок, нова няня, переселення малюка в «дитячу» кімнату, курс масажу і т. п., варто почекати 1-2 місяці. Поки дитина не звикне до новинам у своєму житті.
· На момент відлучення дитина має бути здоровою.
Основні правила відлучення дитини від грудей:
Отлучение от груди не только физиологический, но и психологический процесс, поэтому самое главное условие: когда бы Вы не решили отлучить ребенка от груди – это нужно делать плавно! Возле мамы ребенку всегда было спокойно и комфортно, поэтому задача мамы предложить ребенку взамен такое же спокойствие и защищенность, но уже без прикладывания к груди. Обязательно настройтесь на то, что процесс отлучения займет у вас некоторое время, сколько именно сказать сложно, потому что в каждом индивидуальном случае все проходит по-разному.
Для начала мы должны пройти подготовительный этап:
· Прежде всего, нужно постараться научить кроху просить грудь. Не самостоятельно задирать вашу одежду и доставать грудь, когда у него возникло желание приложиться, а именно просить. Иногда стоит настоятельно объяснять малышу, что Вы не можете дать ему грудь в любое время, а только тогда, когда свободны от дел.
· Нужно организовать питание ребенка таким образом, чтобы сразу после основного питания малыш не досасывал грудь. Пусть он попросит ее, но только через время.
· Дальше начнем учить малыша засыпать без соска во рту, как днем, так и ночью. Именно сначала засыпать! По началу, ночью кроха будет просыпаться, требовать грудь и мы будем удовлетворять его потребности. Главное научиться засыпать без груди.
· Затем будем учиться засыпать не только с мамой, но и с папой или другими членами семьи.
Подготовительный этап пройден, приступим непосредственно к отлучению.
· Поскольку ребенок ест и наедается «взрослой едой», постепенно, один за одним, мы убираем дневные промежуточные кормления.
· Потім приступимо до денного засипанню без годування. Добре коли у дитини є інший ритуал засипання (з казкою, з іграшкою і т. д.)
· Після цього, виключимо вечірній засыпательное годування.
· Залишилися нічні годування виключимо також поступово, але самими останніми.
Оскільки молочна залоза працює за принципом «попит-пропозиція», в результаті такої поступової незатребуваності, молоко прибуває все повільніше і повільніше. Мама не відчуває ніякого дискомфорту і лактація згасає сама собою!